Poznaj proste sposoby na zamaskowanie nierównych ścian

Krzywe ściany to problem, który bardzo często występuje w starszych budynkach. Z pewnością nie dodają one atrakcyjności pomieszczeniom i wymagają skutecznych remontów. Jak zamaskować nierównie ściany? Ciekawym rozwiązaniem może być np. tapeta wyrównująca ściany, choć to tylko jeden z naszych pomysłów. Poznaj je wszystkie, by na nowo móc cieszyć się estetycznym wyglądem pomieszczeń w swoim domu.

Częste przyczyny nierównych ścian

Nieestetyczne pęknięcia, różnych rozmiarów nierówności, a nawet krzywa ściana to częsty defekt, występujący w starym budownictwie. Na szczęście współcześnie istnieje kilka sposobów, by zaradzić takim problemom. Warto jednak również poznać ich przyczynę, by dobrać do niej odpowiednie rozwiązanie. Ściany są czasem nierówne z powodu różnego rodzaju niedoróbek wykonawczych. Jednak to właśnie starość murów na ogół determinuje mankamenty w ich wyglądzie. Tapeta wyrównująca czy odpowiednie farby pozwalają zlikwidować problem, albo chociaż zasłonić go przed wzrokiem, by nie obniżał walorów estetycznych pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu.

Farba wyrównująca nierówności

Maskowanie drobnych nierówności ścian

Nierówna ściana może przybierać różną formę. Czasem bowiem problem dotyczy całej płaszczyzny, innym razem tylko jej fragmentu. Jeśli nie jest on zbyt duży, warto sięgnąć po skuteczne sposoby na maskowanie drobnych nierówności. Z pewnością będzie to tapeta wyrównująca ściany, której kolor czy strukturę można dopasować do aranżacji pomieszczenia. Dużą popularnością cieszą się współcześnie również naklejki na ścianę, które sprawdzają się zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w sypialni rodziców, choć warto dobrać je do charakteru pomieszczenia. Drobne niedoskonałości można również zamaskować dekoracjami, które poza funkcją praktyczną, będą również z powodzeniem pełnić funkcje dekoracyjne.

Maskowanie drobnych nierówności ścian

Jak zamaskować nierówne ściany? – 5 najlepszych sposobów!

Krzywa ściana nie dodaje uroku. Dlatego też warto poznać kilka pomysłów na to, jak zakryć brzydką ścianę lub czym ją wyrównać. My zgromadziliśmy najczęściej polecane, by nieco pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.

Maskowanie nierównych ścian

Maskowanie nierównych ścian – Tapeta maskująca nierówności

Ładne tapety bardzo dobrze odwracają uwagę od różnego rodzaju mankamentów, również i od wszelkich nierówności na ścianach. Stanowią także oryginalną dekorację, która nie tylko zasłania krzywe ściany, ale również i wprowadza walory estetyczne do pomieszczenia. To również dobry sposób na to, czym zasłonić brzydką ścianę. Niepowtarzalny styl można uzyskać z kolei poprzez połączenie tapety i farby. Takie rozwiązanie z pewnością przyciągnie wzrok, a nierówne ściany i wszelkie ich mankamenty zejdą na dalszy plan.

proste sposoby na zamaskowanie nierównych ścian

Maskowanie nierównych ścian – Zastosuj dekoracje

Wbrew pozorom, różnego rodzaju dekoracje pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale również i praktyczne. Są one bowiem idealnym sposobem na to, czym zasłonić brzydką ścianę, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dobrze sprawdzą się tutaj zdjęcia rodzinne, a nawet sporych rozmiarów obrazy czy antyramy. Ciekawym rozwiązaniem będzie również duży zegar ścienny, który nie tylko zakryje niedoskonałości, ale również skutecznie odwróci uwagę od problemu, którym są krzywe ściany.

Maskowanie nierównych ścian – Struktura dekoracyjna

Struktury dekoracyjne cieszą się od kilku lat niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, bo to doskonały sposób na to, jak zamaskować nierówne ściany, nadając przy tym pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. O ile tapeta wyrównująca ściany zakrywa wszystkie jej mankamenty, o tyle struktury dekoracyjne pozwalają zlikwidować część ubytków, jak np. drobne pęknięcia czy zagłębienia po gwoździach i wkrętach. Taką aranżację dopasować można do własnych gustów i wystroju wnętrza. Co ważne, można ją nałożyć zupełnie samodzielnie, co nie powinno przysporzyć większych problemów, a krzywe ściany w bloku czy domu odejdą do przeszłości.

przyczyny nierównych ścian

Maskowanie nierównych ścian – Farba wyrównująca nierówności

Farba wyrównująca nierówności to kolejny ciekawy sposób na krzywe ściany. Jak wyrównać je z pomocą takiego produktu? Będzie to naprawdę proste zadanie! Jako farba wyrównująca sprawdzi się doskonale farba lateksowa. Dzięki matowemu wykończeniu, nierówności zostaną optycznie wygładzone. Nie trzeba również posiadać wyjątkowych zdolności, by estetycznie rozprowadzić ją na nierównej ścianie. Taka farba wyrównująca ściany nie wymaga nawet zupełnie gładkiej powierzchni, przez co nierówna ściana nie musi być odpowiednio przygotowywana przed malowaniem. Jeśli nie chcesz malować całego pomieszczenia, możeś śmiało pomalować wyłącznie jedną ze ścian, tworząc w ten sposób ciekawą aranżację, dającą nowe możliwości wystroju wnętrza.

Maskowanie nierównych ścian – kolorowe naklejki

Kolorowe naklejki są coraz częściej wykorzystywanym sposobem na to, jak zamaskować nierówne ściany. Tapeta wyrównująca zakrywa bowiem ich całą powierzchnię, a farba wyrównująca ściany wymaga pomalowania przynajmniej jednej płaszczyzny. Naklejki z kolei są ciekawym pomysłem na to, jak zakryć brzydką ścianę lub jej fragment bez dużego nakładu pracy. Sprawdzają się one doskonale w kuchni, w salonie czy w pokoju dziecinnym. Stanowią urozmaicenie aranżacji i wprowadzają nową jakość do nowoczesnego wystroju wnętrz. Są one również bardzo łatwe w montażu, dzięki czemu nikt nie powinien mieć z tym większych problemów, choć czasem warto poprosić o pomoc któregoś z domowników.

zamaskowanie nierównych ścian

Czym wypełnić duże ubytki w ścianie?

Nierówne ściany nie są jedynym problemem, z jakim zmagają się ci, którzy mieszkają w starym budownictwie. Często wygląd pomieszczeń szpecą również duże ubytki, powstające z różnych przyczyn na przestrzeni kolejnych lat. Tapeta na nierówne ściany czy farba wyrównująca sprawdzi się w przypadku nieco mniejszych ubytków i niedoskonałości. Jeśli problem jest większy, warto jednak zdecydować się na płyty kartonowo-gipsowe. Nie są one trudne w montażu, a stanowią doskonały sposób na przykrycie wszelkich mankamentów. Dzięki nim znika problem, jakim jest krzywa ściana, a gładka powierzchnia wygląda estetycznie. Bardziej czasochłonną metodą będzie nakładanie gładzi gipsowej. Pozwala ona zlikwidować krzywe ściany, wyrównać niedoskonałości i przywrócić pomieszczeniom schludny wygląd, choć w takie rozwiązanie trzeba już włożyć nieco więcej wysiłku.

1 Reply to “Poznaj proste sposoby na zamaskowanie nierównych ścian”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 4 =