Własne ogrody wertykalne cieszą się coraz większą popularnością. Ogród wertykalny na balkonie to szansa na jego nietypową aranżację i metamorfozę, która przyciągnie wzrok. To również możliwość wprowadzenia nieco zieleni w zurbanizowaną przestrzeń miejską. Jak zrobić własny ogród wertykalny i jakie miejsce będzie dla niego najlepsze? Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się wszystkiego o tej wyjątkowej formie roślinnych instalacji.
Jak działa ogród wertykalny?
Moda na wyjątkowe ogrody wertykalne dotarła do naszego kraju. Nic dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tym zagadnieniem. Pomimo tego, że domowy ogród wertykalny wydaje się dość skomplikowanym wyzwaniem, w rzeczywistości zasada jego działania jest bardzo prosta. Jeśli bowiem chodzi o ogród wertykalny system nawadniania opiera się na doprowadzanej z wodociągu wodzie, która przepływa przez filc, nawadniając w ten sposób rośliny. Pozostała jej część, która nie zostanie wykorzystana w procesie nawadniania, jest odprowadzana do kanalizacji.
Tworząc więc ogród wertykalny na tarasie, należy uprzednio przewidzieć sposoby doprowadzania bieżącej wody do konstrukcji oraz miejsce jej odpływu. Jeśli chodzi o wertykalny ogród, warto również od razu pomyśleć o automatycznym nawadnianiu. W tym celu należy wyznaczyć miejsce na zamontowanie sterownika oraz zaworu, dzięki któremu będzie możliwe uruchamianie systemu nawadniania bez konieczności naszego udziału.
Jak zrobić ogród wertykalny na balkonie?
Ogród wertykalny z palet czy warzywniak na tarasie to rozwiązania, które cieszą się coraz większym powodzeniem. Nic dziwnego, bo pozwalają one wprowadzić nieco zieleni do miejskiej przestrzeni, pełniąc jednocześnie funkcję praktyczną. Ogród wertykalny zrób to sam to szansa dla tych, którzy chcą wykazać się kreatywnością i posiadają nieco umiejętności technicznych. Ci, którzy nie chcą samodzielnie podejmować takiego wyzwania, mogą zaufać profesjonalistom, którzy najlepiej wiedzą, jak zrobić ogród wertykalny na balkonie, tarasie czy wewnątrz domu.
Ogród wertykalny na balkonie nie wymaga sporych inwestycji, jeśli przy jego powstawaniu wykorzystamy materiały, znajdujące się w naszym domu. Ogród wertykalny z palety będzie nie tylko modny, ale również i praktyczny. Ciekawym rozwiązaniem będzie również ogród wertykalny z butelek. Warto w tym względzie dać się nieco ponieść wyobraźni, by roślinna konstrukcja cieszyła oko i zachwycała domowników, stanowiąc przyjemną odmianę od szarości miejskich blokowisk.
Jakie miejsce wybrać na pionowy ogród?
Skomplikowany modułowy ogród wertykalny zdecydowanie lepiej powierzyć specjalistom. Oni bowiem najlepiej wiedzą, jak zrobić ogród wertykalny, by spełniał nasze oczekiwania i wpisywał się w aranżację wnętrz. Jeśli chodzi o ogród wertykalny konstrukcja może być również nieco prostsza. Wówczas możemy pokusić się o wykonanie jej zupełnie samodzielnie. Współcześnie dużą popularnością cieszą się chociażby ogrody wertykalne z palet, które mogą skomponować się z taki samymi meblami na balkonach czy tarasach. Pionowy ogród wertykalny to również idealne rozwiązanie w widnych salonach i pokojach, którym chcemy nadać nieco wyjątkowej elegancji i stylu. Warto wówczas dokładnie przemyśleć, jakie rośliny do ogrodu wertykalnego wybrać, by móc cieszyć się jego wyglądem i urokiem przez cały rok.
Twój własny warzywnik na tarasie!
Letni warzywniak na tarasie to idealna opcja, pozwalająca wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i ożywić nieco naszą kuchnię. Stały dostęp do świeżych warzyw to nie tylko źródło zdrowia ale również i wyjątkowa strefa relaksu. Ogród wertykalny na zewnątrz, który będzie utworzony z ziół czy warzyw, rządzi się swoimi prawami. Rośliny do ogrodów wertykalnych w tym stylu powinny mieć przede wszystkim podobne potrzeby wodne. Warzywniak warto również zaprojektować tak, by dbanie o niego nie wiązało się ze szczególnym wysiłkiem.
Smaczne plony zapewni ogród wertykalny na balkonie, umieszczony od strony wschodniej lub południowej. Jeśli posiadasz już ogród wertykalny zioła nie powinny w nim zakwitnąć. Regularnie je więc przycinaj, by do tego nie dopuścić. Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego, pełniącego funkcję warzywniaka wybrać? Idealnie sprawdzi się tutaj rukola i szczypiorek, sałata masłowa, roszponka, niewielkie cebulki, rzodkiewka oraz pomidorki.
Dlaczego warto mieć ogród wertykalny na balkonie?
System ogrodów wertykalnych idealnie wygłusza dźwięki z otoczenia. Co więcej, blokuje on również smog, przez co powietrze staje się znacznie czystsze. Ogród wertykalny stanowi idealne miejsce relaksu po ciężkim dniu w pracy. Taka aranżacja stwarza wyjątkowy klimat, dając przyjemne nawilżenie. Obecność roślin z pewnością wpłynie pozytywnie na samopoczucie, poprawiając nastrój i przywracając energię do podejmowania kolejnych wyzwań. Ogród wertykalny diy, jak i ten stworzony przez profesjonalistów, zapewni również odpowiednią izolację cieplną, zatrzymując ciepło w zimie i dając przyjemny chłód w okresie letnich upałów.
Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego na zewnątrz?
Ogród wertykalny zewnętrzny to idealne miejsce dla takich roślin, jak np. fikusy. Bardzo często właściciele takich rozwiązań decydują się również na zielistek, szkrzydłokwiat i Marantę. Dużą popularnością, jeśli chodzi o ogrody wertykalne zewnętrzne, cieszą się również rośliny z rodziny ananasowatych.
Ile kosztuje ogród wertykalny?
Na cenę ogrodu wertykalnego składa się kilka czynników. Jak nietrudno się domyślić, będzie to przede wszystkim system wykonania konstrukcji oraz jej wielkość. Nie bez znaczenia pozostaną tutaj również wybrane kwiaty i rośliny oraz system ich nawadniania. Jeśli powierzymy to zadanie specjalistom, koszt inwestycji będzie wynosił z reguły od 1500 zł do nawet 2500 zł za każdy m².
Jak podlewać ogród wertykalny?
Ogrody wertykalne można podlewać ręcznie. Wówczas wodę należy wlewać do najwyższej części modułu, dzięki czemu przelewa się ona, nawadniając pozostałe fragmenty konstrukcji. Dla wyżej umieszczonych ogrodów lepszym rozwiązaniem będzie podlewanie automatyczne. Ogrody takie są wyposażone w system nawadniania. Elektrozawór powoduje, że właściciel nie musi pamiętać o regularnych porach podlewania oraz odkręcaniu i zakręcaniu wody, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jak działa ogród wertykalny?
Ogród wertykalny stojący opiera się na prostej zasadzie. Woda doprowadzana z wodociągu przepływa tutaj przez filc, nawadniając rośliny. Nadmiar wody odprowadzany jest natomiast do kanalizacji.
Bardzo dziękuję za cenne sugestie 🙂