Jak zrobić stabilny drapak dla dużego kota maine coon?

Drapak dla dużego kota powinien znaleźć się w każdym domu, który zamieszkują sporych rozmiarów czworonogi. Samodzielna budowa drapaka dla kota wymaga nieco kreatywności, choć zadowolenie pupila z pewnością wynagrodzi wysiłek, włożony w zbudowanie konstrukcji. O ile drapak dla kota z kartonu będzie stosunkowo prosty, o tyle drapak dla dużego kota maine coon to już nie takie łatwe wyzwanie. Jak go zrobić? Podpowiadamy krok po kroku.

Dlaczego kot potrzebuje drapaka?

Drapanie należy do zupełnie naturalnych zachowań zwierzęcia. Dzięki niemu kot gimnastykuje się, ale również i zaznacza swój teren, co jest dla niego niezwykle istotne. Drapiąc meble czy dywany, koty usuwają również martwe fragmenty swoich pazurów, co jest istotne dla ich zdrowia. W zdecydowanie lepszym położeniu pod tym względem są te zwierzaki, które wychodzą na zewnątrz. Mogą one bowiem drapać do woli różne fragmenty przyrody, zaspokajając w ten sposób swoje potrzeby w tym zakresie. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w przypadku zwierząt, przebywających na stałe w domach czy mieszkaniach. W takich sytuacjach zakup lub budowa drapaka będzie koniecznością, by zwierzę nie niszczyło mebli i dywanów.

Czym zastąpić drapak dla kota

Jaki powinien być drapak dla kota?

Samo ustawienie w pomieszczeniu przyrządu, jakim jest drapak dla dużego kota nie oznacza jeszcze, że zwierzę będzie chętnie korzystało z tego rodzaju udogodnienia. Drapak musi bowiem spełniać kilka istotnych warunków, by kot się nim zainteresował. Projekt drapaka musi być dostosowany przede wszystkim do rozmiaru zwierzęcia. Zbyt mały przyrząd nie będzie bowiem dla kota komfortowy, a tym samym wygodny. Kot musi się móc na nim swobodnie wyciągnąć. To nie tylko miejsce, w którym zwierzę będzie się drapało, ale również i odpoczywało, o czym musi pamiętać każdy, kto podejmuje wyzwanie, jakim jest zakup lub budowa drapaka. Warto również nieco wcześniej zaobserwować, jakie powierzchnie kot lubi drapać. Jeśli preferuje powierzchnie poziome, takie też rozwiązania powinny być zastosowane w drapaku. Dotyczy to również powierzchni poziomych, co można zaobserwować, gdy kot drapie dywany i wykładziny.

Drapak dla kota diy musi być również stabilny. Nie może on ani chwiać się, ani tym bardziej przesuwać po podłodze pod naciskiem kota. Na takim drapaku zwierzę nie będzie czuć się pewnie, a więc i komfortowo. Nic dziwnego, że nie będzie chciało z niego korzystać. Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym drapak dla kota własnej roboty zostanie ustawiony. Kot nie będzie chciał z pewnością przebywać na uboczu. Dobrym miejscem będzie na pewno salon, gdzie rozgrywa się większość ciekawych dla niego wydarzeń.

Dlaczego kot potrzebuje drapaka

Jak zrobić drapak dla dużego kota maine coon krok po kroku?

Jak zrobić drapak dla kota i czy jest to w ogóle możliwe w warunkach domowych? To pytania, które zadaje sobie większość właścicieli czworonogów. Jak się okazuje, budowa drapaka dla kota wymaga nieco inwencji twórczej i podstawowych umiejętności, by z niewielu elementów wyczarować prawdziwe cudo. Podpowiadamy więc, jak zbudować drapak dla kota krok po kroku.

Krok 1 – Przygotowanie materiałów

Jeśli chodzi o drapak dla kota projekt powinien zawierać nie tylko niezbędne narzędzia, ale również koncepcje, z czego drapak zostanie wykonany. Drapak dla kota z kartonu czy z tektury falistej to tylko jedno z wielu rozwiązań, które warto przemyśleć. Poza tym należy przygotować również nóż, klej, miarkę i narzędzia, które przydadzą się przy obróbce wybranego materiału.

Krok 2 – Wykonanie podstawy

Podstawę może stanowić chociażby kawałek płyty, wykonanej z drewna. Drapak dla dużego kota maine coon powinien być stabilny, więc podstawa musi być odpowiednio duża. Do takiej podstawy należy przykręcić słupek, którego rolę będzie w tym przypadku pełnić tuleja, wykonana z drewna.

Krok 3 – Zwieńczenie drapaka

Budowa drapaka dla kota musi również obejmować jego wyższą część. Może się tutaj sprawdzić prawdziwy domek, ale również i zwykłe kocie legowisko. Ograniczeniem będzie tu tylko wyobraźnia i możliwości techniczne. Do budki czy domku warto włożyć ulubiony kocyk zwierzaka, by od razu poczuł się w nim pewnie. Starannie wykonane drzewka dla kota będą pełnić nie tylko funkcje praktyczne, ale również i estetyczne.

Krok 4 – Wykończenie drapaka

Drapak możesz samodzielnie ozdobić. Świetnie sprawdzą się tutaj zabawki dla kota własnej roboty. Podstawę można również wykończyć wykładziną przez co drapak staje się nie tylko praktyczny, ale również i estetyczny.

drapak dla dużego kota

Jaka kuweta dla kota maine coon?

Rasa maine coon charakteryzuje się sporymi rozmiarami. Do nich musi być dostosowana kuweta, która powinna być przestronna i dawać zwierzęciu nieco intymności. Przy tej rasie wato postawić na kuwety xxl. W innym przypadku koty mogą mieć trudność z załatwianiem się ich obszarze.

drapak dla kota maine coon

Ile kosztuje kot rasy maine coon?

Cena koty rasy maine coon zależy przede wszystkim od hodowli, na którą się zdecydujemy. Za kota tej rasy można zapłacić 1000 zł, ale nawet i ponad 2000 zł, jeśli będzie on przeznaczony do dalszego rozrodu.

Czy maine coon niszczy meble?

Koty rasy maine coon raczej nie wykazują tendencji do niszczenia mebli. Należy jednak zadbać o zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, by nie musiały one zwracać na siebie uwagi w ten sposób, czy też poszukiwać innych metod ich zaspokojenia.

Jaka kuweta dla kota maine coon

Co lubią maine coon?

Koty rasy maine coon są wyjątkowo towarzyskie i lubią przebywać z ludźmi. Są to również zwierzęta bardzo mądre. Dzięki temu można nauczyć ich kilku sztuczek, wykonywanie których sprawi im wyjątkową radość. Co ciekawe, to jedna z nielicznych ras kotów, która nie tylko toleruje, ale nawet lubi kąpiele w wodzie.

Czym zastąpić drapak dla kota?

Drapak dla kota można zastąpić np. matą do drapania. Taka mata przybiera kształt fali i idealnie sprawdzi się podczas pielęgnacji pazurów. Może posłużyć również jako miejsce, w którym kot będzie odpoczywał, nabierając siły na kolejne igraszki.

kot rasy maine coon

Jak długo żyją koty rasy maine coon?

Zazwyczaj koty tej rasy żyją ok. 16 lat, choć nie jest to regułą. Zdarzają się bowiem koty, które dożywają nawet 18 lat i – wprost przeciwnie – te, które odchodzą znacznie wcześniej.

1 Reply to “Jak zrobić stabilny drapak dla dużego kota maine coon?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 7 =