Miękkie szelki dla psa, czyli jak zapewnić wygodę na każdym spacerze

Spacery to nieodłączny element życia każdego psiego czworonoga. Aby zapewnić jak najbardziej komfortowe i wygodne spacerowanie, warto wybrać miękkie, bezuciskowe szelki dla psa, które sprawią przyjemność zarówno pupilowi, jak i jego opiekunowi. Na rynku dostępnych jest wiele modeli szelek, które więc wybrać? Z tego artykułu dowiesz się jakie szelki dla psa sprawdzą się w Twoim przypadku i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Miękkie szelki dla psa, to doskonała alternatywa dla obroży

Wybierając idealne rozwiązanie na spacery, należy zdecydować czy to szeroka obroża czy miękkie szelki dla psa lepiej sprawdzą się w przypadku Twojego pupila. Podjęcie tej decyzji zależy zarówno od indywidualnych preferencji psiaka, ale również jego stanu zdrowotnego. Psi trenerzy nie dają jednoznacznej odpowiedzi, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ wiele zależy od umiejętności posługiwania się nimi przez opiekuna.

Jeśli chodzi o obrożę, to zwykle daje ona większą kontrolę nad głową czworonoga, co sprawdzą się szczególnie w przypadku psów dużych i silnych, ale również tych wykazujących agresywne zachowania. Obroża w takich sytuacjach pozwala na szybką reakcję opiekuna psa w przypadku sytuacji kryzysowych. Wadą obroży jest natomiast zaburzanie psiej mowy ciała, a przez to wpływanie na komunikację, co może pogłębiać problemy w relacjach z innymi psem. Nie brakuje też psów, które ciągnąć na obroży zaczynają kaszleć lub wydawać nieprzyjemne dźwięki, wynikające z podrażnienia krtani. Obroża jest więc raczej rozwiązaniem dla psów spokojnych, które potrafią spacerować grzecznie i nie ciągną nadmiernie smyczy.

W przypadku dobrze dobranych szelek dla psa nacisk smyczy rozkłada się równomiernie, a tym samym, zminimalizowane zostaje ryzyko bolącego szarpnięcia. Z tego powodu miękkie szelki dla psa, to najlepsze rozwiązanie dla szczeniąt, psich seniorów i zwierząt, które mają problemy z tchawicą, krtanią lub szyjnym odcinkiem kręgosłupa. Miękkie szelki dla psa to także najlepszy wybór jeśli lubisz aktywnie spędzać czas ze swoim psem oraz wybór konieczny jeśli chcesz używać na spacerze automatycznej smyczy tzw. fleksi. Siła szarpnięć, jakie generuje taka smycz wyklucza bowiem łączenie jej z obrożą nawet w przypadku psów spokojnych i niewielkich.

Szelki dla psa easy walk, a może do biegania – które wybrać?

W sklepach zoologicznych są dostępne różne rodzaje szelek – w tym także coraz popularniejsze szelki dla psa easy walk oraz szelki dla psa do biegania. W jakich okolicznościach sprawdzą się każde z nich?

Posiadające nietypową konstrukcję szelki dla psa easy walk to niezastąpione rozwiązanie w przypadku zwierząt, które bardzo mocno ciągną na spacerach. Zapięcie w takich szelkach umieszczone jest nie u góry, a z przodu ciała psa, czyli w okolicy mostka. Dzięki tej prostej modyfikacji, pies nie jest w stanie ciągnąć do przodu, ponieważ szelki dla psa easy walk automatycznie odwracają go na stronę, na której znajduje się opiekun. Gwarantuje to znacznie większą kontrolę nawet nad bardzo silnym psem, a przy tym – co istotne – nie powoduje u niego bólu i nie działa awersyjnie jak np. kolczatka czy dławik. Szelki easy walk dla psa nie są niestety rozwiązaniem bez wad. Ze względu na pasek biegnący w poprzek klatki piersiowej blokują one nieco ruch psiej obręczy barkowej co sprawia, że nie powinno się używać ich u psów nadal rosnących, szczególnie zaś u tych ras, które mają genetyczną tendencję do chorób stawów.

Czym z kolei charakteryzują się szelki dla psa do biegania? Po pierwsze budową. Są to zawsze szelki typu guard lub sled, które nie blokują ruchu kończyn i dają możliwość długiego wykroku. Po drugie – wyjątkowo trwałą i jednocześnie lekką konstrukcją, która gwarantuje komfort pupila podczas aktywności fizycznych, na które chcemy go zabrać – biegania, dogtrekkingu czy jazdy na rowerze. Dodatkowo, szelki dla psa do biegania zazwyczaj posiadają elementy odblaskowe, które zapewniają jego widoczność po zmroku. Często są one wykonane z materiału wodoodpornego, który sprawdzi się nawet w bardzo błotnistych warunkach. Niezależnie od tego czy interesują Cię szelki dla psa do biegania, czy inne, zwróć uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane szelki – to one gwarantują ich trwałość i komfort użytkowania.

Jak prawidłowo dopasować szelki dla psa typu guard?

Szelki dla psa typu guard, to jeden z najbardziej popularnych modeli szelek, który sprawdzi się w przypadku niemalże wszystkich psów i aktywności. Umożliwia on bezpieczne i komfortowe poruszanie się psiaka zarówno podczas spaceru, szkolenia, jak i zabawy na świeżym powietrzu. Ich cechą charakterystyczną jest odpowiednia konstrukcja, która uniemożliwia wydostanie się z szelek oraz tak rozkłada siłę nacisku, by nie powodowała ona u psa żadnych urazów i otarć.

Aby szelki dla psa typu guard mogły w pełni spełnić swoją rolę muszą być idealnie dopasowane. Idealnie czyli jak? Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rozmiar szelek podczas zakupu, mierząc dokładnie obwody psa (na szyi i za przednimi łapkami). Następnie należy odpowiednio wyregulować szelki – nie za mocno, bo to spowodowałoby dyskomfort psiaka, ale również nie za luźno – wtedy mógłby się wyswobodzić. Najprostszą metodą stosowaną przez właścicieli czworonogów, jest sprawdzenie dopasowania za pomocą palców. Bezpiecznie dopasowane szelki dla psa typu guard powinny mieścić między skórą psa, a szelkami maksymalnie dwa palce ułożone płasko na ciele. Należy również zwrócić uwagę na szerokość szelek i dobrać ją odpowiednio do wielkości psa. Dobrym pomysłem są szelki guard zabudowane czyli takie, które na klatce piersiowej i grzbiecie posiadają materiałowe wstawki podnoszące wytrzymałość szelek i komfort psa.

Jeśli szukasz najwyższej jakości szelek dla psa, które zamienią każdy spacer w prawdziwą przyjemność, sprawdź stronę https://www.sklep.petsmile.pl/kategoria/szelki-i-obroze.html i wybierz model i kolor dopasowany do Twojego pupila!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =