Jak wygasić piec na ekogroszek? Popraw swoje ogrzewanie

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Wygaszanie pieca na ekogroszek to stosunkowo rzadka czynność. Nic dziwnego, że nie wszyscy właściciele tego rodzaju urządzeń wiedzą, jak wygasić piec na ekogroszek skutecznie, ale również i bezpiecznie. Najlepiej sięgnąć wówczas do instrukcji obsługi lub też skontaktować się z fachowcem, jeśli odpowiednie dokumenty zaginęły. Każdy piec jest bowiem inny i wymaga nieco innych działań. Przybliżamy jednak najważniejsze z nich, by rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości, związane z tym tematem.

Wygaszanie pieca na ekogroszek

Jak wygasić piec na ekogroszek? To pytanie pojawia się w większości domów, w których zainstalowane zostało to właśnie urządzenie. Jak się okazuje, wszystko zależy od modelu pieca, ale również i od jego rocznika. Nowoczesny piec na ekogroszek zdecydowanie łatwiej wygasić i wymaga to mniej zaangażowania ze strony posiadacza urządzenia. Wygaszanie pieca starszego to już nieco trudniejsze zadanie. Niezależnie od tego, który model znajduje się w naszym domu, warto sięgnąć do wskazówek producenta, zawartych w instrukcji użytkownika, by proces ten przebiegał bezpiecznie.

Jak się jednak okazuje, nowoczesne piece wyposażone zostały w sterowniki, znacząco ułatwiające to zadanie. W tym przypadku wygaszenie sprowadza się jedynie do ustawienia sterownika pieca. Wygaszenie rozpocznie się automatycznie i będzie sterowane przez komputer, w którego pracę nie trzeba będzie ingerować. Dla przykładu rozpalanie pieca defro, podobnie jak jego wygaszanie, odbywa się zupełnie automatycznie.

Problem z piecem na ekogroszek rodzi się dopiero wówczas, gdy jesteśmy posiadaczami nieco starszego modelu. W tym przypadku trzeba już posiadać wiedzę nie tylko na temat tego, jak ustawić piec na ekogroszek, ale również i jak wygasić piec. Jak już zostało wspomniane, najcenniejszym źródłem wiedzy będzie tutaj instrukcja użytkownika, dołączona do urządzenia przez producenta. Jeśli takiej nie posiadamy, warto wszelkie wątpliwości skonsultować z fachowcem, specjalizującym się w obsłudze i naprawie tego rodzaju sprzętów. Taka konsultacja rozwieje wątpliwości i pozwoli na naukę obsługi pieca w kontrolowanych warunkach, pod czujnym okiem profesjonalisty.

Jak dobrze spalać ekogroszek

Jak wygasić nowoczesny piec na ekogroszek?

Im bardziej nowoczesny piec na ekogroszek znajduje się w naszym domu, tym łatwiej będzie go wygasić. Jeśli chodzi o piec na ekogroszek ustawienia dotyczą bowiem całości jego funkcjonowania. Praca urządzenia sterowana jest przez komputer, więc użytkownik nie musi jej kontrolować, ani też ingerować w nią w znaczący sposób. Nowoczesne urządzenia łatwo również wygasić. Czynność ta sprowadza się wyłącznie do naciśnięcia odpowiedniego guzika na panelu sterowania. Wygaszanie pieca w tym przypadku również przebiegnie automatycznie. Dlatego też posiadacze nowszych urządzeń nie muszą wiedzieć, jak wygasić piec na eko groszek bezpiecznie, a zarazem skutecznie.

Dla przykładu automatyczne wygaszanie to rozwiązanie, zastosowane w urządzeniach, jakimi są wspomniane już piece na ekogroszek firmy defro. W tym przypadku proces ten zachodzi po spełnieniu dwóch warunków. Aby wygaszenie mogło się dokonać, temperatura spalin musi spaść poniżej 37 stopni, a czas wygaszania musi osiągnąć 300 sekund. Jeśli warunki te zostają spełnione, nadmuch do pieca i jego podajnik przestają pracować, a urządzenie jest wygaszane, o czym informuje komunikat, który zobaczyć można na wyświetlaczu.

Jak wygasić piec na ekogroszek

Jak wygasić stary piec na ekogroszek?

W przypadku starszych rodzajów urządzeń zadanie to nie jest już tak łatwe, jak przy nowszych modelach. Proces ten jest już bowiem znacznie bardziej skomplikowany i wymaga zaangażowania ze strony użytkownika. Jak wygasić piec na ekogroszek starszej generacji? Przede wszystkim należy rozpocząć od wygaszenia wentylatora. Kolejnym krokiem będzie tutaj ręczne wyłączenie podawania opału. Pominięcie tego etapu spowoduje, znacznie utrudni proces wygaszania pieca. Teraz można już otworzyć jego drzwiczki. Nie należy tego jednak robić od razu. Najlepiej odczekać kilka minut, żeby ogień w kotle nieco przygasł. Po ogniu zostanie jednak nieco żaru, który w bezpieczny sposób należy zgarnąć do popielnika. Warto korzystać przy tym z odpowiednich narzędzi, by uniknąć poparzenia lub zaprószenia ognia w kotłowni.

Po oczyszczeniu podajnika i kotła, należy kontrolować jego stan przez kolejne kilkanaście minut. Jeśli po upływie kwadransa w piecu nie nastąpi zapłon, można być pewnym, że zadanie zostało wykonane poprawnie, a nasz piec na ekogroszek sam się wygasza. Jest to tylko jednak uniwersalna instrukcja. Po zasady, związane z posiadanym urządzeniem, warto sięgnąć do dedykowanej mu instrukcji, by przy wygaszaniu nie popełnić żadnego istotnego błędu.

Jak wyłączyć piec na ekogroszek

Jak wyłączyć piec na ekogroszek na lato?

Takie działania muszą przebiegać wg ściśle określonych etapów. Pierwszym z nich będzie usunięcie resztek węgla ze zbiornika i jego wyczyszczenie. Wygaszanie pieca na ekogroszek w dalszej kolejności powinno objąć również zamknięcie kotła i przesłony na wentylatorze. W tym momencie należy także otworzyć drzwi rewizyjne komina, by to tam leciało powietrze z kotłowni.

nowoczesny piec na ekogroszek

Co to jest czas wygaszania?

Czas wygaszania pieca jest to ostateczny wynik oddziaływania kilku czynników, na które składa się wielkość pieca i panująca w nim temperatura oraz sterownik pieca.

piec na ekogroszek

Jak dobrze spalać ekogroszek?

Aby ekonomiczne spalać ekogroszek należy wybrać produkt dobrej jakości oraz dokładnie obliczyć, jaka jego ilość będzie niezbędna podczas jednego okresu grzewczego. Racjonalne dozowanie porcji obniży ilość spalanego opału. Ważne są również ustawienia pieca na ekogroszek. Zdecydowanie lepiej wybrać taki, w którym możliwe jest ustawienie generowanego ciepła. Istotne będzie również dopasowanie mocy urządzenia do rzeczywistych potrzeb domowników czy ogrzewanej przestrzeni.

Wygaszanie pieca na ekogroszek

Jaka powinna być temperatura kotła na ekogroszek?

Temperatura kotła będzie się różnić, w zależności od jego rodzaju. Najczęściej jednak będzie ona oscylować pomiędzy 50 a 70 stopniami. Ostateczna wysokość, wskazywana przez termometr, będzie uzależniona od warunków pogodowych.

1 Reply to “Jak wygasić piec na ekogroszek? Popraw swoje ogrzewanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =