Kaseta kominkowa na tle drzwiczek i wkładów

Kaseta kominkowa jest dość mało popularnym rozwiązaniem wybieranym przez właścicieli istniejącego paleniska. Wynika to zapewne z dość ograniczonej dostępności. Warto jednak zapoznać się z tematem i znaleźć firmę produkującą kasety kominkowe, gdyż korzyści z posiadania jej są nieocenione. Jakie to korzyści? Ile kosztuje kaseta kominkowa? Gdzie ją znaleźć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Koszt kasety kominkowej

Kaseta kominkowa nie kosztuje dużo: jej ceny startują mniej więcej od 5 tys. złotych wzwyż. Cena ta zależy oczywiście od wielu różnych czynników, takich jak wielkość kasety kominkowej, marka itp. Drzwiczki kominkowe są jeszcze tańszym rozwiązaniem: można je zakupić już za kilkaset złotych. Najdroższą opcją jest zastosowanie wkładu kominkowego: sam wkład to jeden wydatek, ale wszelkie inne niezbędne akcesoria – takie jak obudowa, materiały budowlane itp. – to kolejna kwestia. Jeśli już o finansach mowa, to przejdźmy płynnie do kolejnego aspektu.

Wydajność grzewcza

To coś, co ma bezpośredni wpływ na zawartość naszego portfela. Nie sposób pominąć tego aspektu przy wyborze kasety kominkowej, wkładu lub drzwiczek. A więc:

  • wkład kominkowy charakteryzuje się największą efektywnością grzewczą – osiąga nawet 90%! Zatem mimo dość wygórowanej ceny wkładu, obudowy i innych niezbędnych akcesoriów, poczyniona inwestycja szybko zwróci się na przestrzeni kilku następnych lat pod postacią bardzo niskich rachunków za ogrzewanie.
  • kaseta kominkowa oferuje wcale nie gorszą wydajność grzewczą – osiąga aż 80%. Taki stan rzeczy również będzie miał przełożenie na niższe rachunki za ogrzewanie.
  • drzwiczki do kominka oferują ok. 20% wydajności grzewczej. To nadal sporo więcej niż palenisko otwarte, kiedy to wydajność wynosi zaledwie od 3 do 5%!

Montaż

Mogłeś już wcześniej się zorientować, że montaż jest najbardziej problematyczny w przypadku zastosowania wkładu kominkowego. Musisz kupić stosowną obudowę. Ponadto konieczne będzie wykonanie dość skomplikowanych prac remontowo – budowlanych. Jeśli masz smykałkę do takich robót, dojdzie Ci tylko koszt materiałów budowlanych, a jeśli nie…to licz się z tym, że będziesz musiał opłacić ekipę. To wszystko generuje dodatkowe koszta! W przypadku kasety kominkowej nie ma tego problemu: wystarczy jedynie wsunąć kasetę kominkową w otwór, uszczelnić wszystko sznurem szklanym i po kłopocie! Cały montaż zajmuje zaledwie kilka minut. Podobnie jest w przypadku drzwiczek do kominka: trzeba dokręcić śruby w odpowiednim miejscu i sprawa załatwiona. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Podsumowanie

Kaseta kominkowa oferuje bardzo przyzwoitą wydajność grzewczą przy stosunkowo niewielkiej inwestycji kapitału. Drzwiczki kominkowe kosztują jeszcze mniej, jednak nie oddają tyle ciepła, co kaseta kominkowa. Wkład kominkowy stanowi za to świetne źródło ogrzewania, niestety kosztuje sporo więcej i jego montaż wymaga sporo zachodu. Co jest najlepsze? Wybór należy do Ciebie.

Problemy z dostępnością kasety kominkowej?

Możliwe, że pojęcie “kaseta kominkowa” jest Ci całkowicie obce – próżno szukać jej w marketach budowlanych na dziale z piecykami i kominkami. Niewielu producentów w Polsce decyduje się na produkcję kaset kominkowych. A szkoda! Jeśli szukasz czegoś godnego polecenia, to zajrzyj na stronę internetową marki Ignif pod adresem www.ignif.com. Znajdziesz tam drzwiczki do kominka oraz kasety kominkowe tworzone na wymiar…i to w sposób ręczny! Nie znam bardziej doświadczonej marki w branży kominkowej. Pamiętaj: palenisko to inwestycja na lata. Wybierz mądrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 10 =