Jak wyposażyć konia do jazdy? – to warto wiedzieć

Jazda konna jest wyjątkowym sportem. Daje możliwość aktywnego spędzenia czasu na łonie natury i pozwala na przebywanie ze zwierzętami, które mają na nas bardzo pozytywny wpływ. Jeździectwo wspiera rozwój ruchowy, fizyczny i emocjonalny człowieka. Towarzystwo konia poprawia samopoczucie i pozwala oderwać się od problemów życia codziennego. Jeśli czujesz, że jeździectwo to coś dla ciebie, jesteś w idealnym miejscu. Z tego artykułu dowiesz się jak wyposażyć konia do jazdy i jakie artykuły dla jeźdźca będę ci potrzebne.

Od czego zacząć, czyli jakie akcesoria do jazdy konnej?

Zanim zaczniesz swoją przygodę z jeździectwem, musisz zaopatrzyć się w akcesoria treningowe dla konia oraz sprzęt do jazdy konnej. Doświadczeni jeźdźcy bardzo dobrze wiedzą, od czego zacząć, osoby początkujące dopiero się tego uczą. Co to jest czarpak, popręg, strzemiona? Po co ci kask, sztyblety, bryczesy? Jeśli chcesz wiedzieć, do czego to wszystko służy i jakie akcesoria do jazdy konnej będą Ci potrzebne przeczytaj nasz krótki poradnik, który pomoże ci zrobić listę zakupów.

Jak wyposażyć konia do jazdy – akcesoria dla konia

Nie wiesz, jak wyposażyć konia do jazdy? Zaczynamy od siodła. Siodło z jednej strony jest elementem chroniącym kręgosłup konia, a drugiej pozwala jeźdźcowi utrzymać odpowiednią pozycję podczas jazdy. Pod siodło kładziemy czarpak – podkładkę, która zapobiega otarciom i odparzeniom. Siodło nie utrzymałoby się na miejscu bez popręgu – grubego pasa, który zapinany jest pod brzuchem konia. Nieodzownym elementem siodła są strzemiona. To one ułatwią ci wejście na konia i pozwolą trzymać wygodnie stopy podczas jazdy. Do sterowania koniem potrzebne będzie Ci ogłowie z wodzami. Ogłowie zakładamy na głowę konia, a przymocowane do niego wodze, będą służyć jako element pomocniczy w kierowaniu koniem podczas jazdy.

Akcesoria do jazdy konnej dla jeźdźca

Akcesoria do jazdy konnej dla jeźdźca są równie ważne, jak akcesoria dla konia. Zaczynamy od kasku, który ochroni twoją głowę w razie upadku. Bez niego nie wsiadaj na konia. Kurtka jeździecka to kolejna rzecz, którą musisz kupić. Taka kurtka świetnie sprawdzi się w chłodne dni, szczególnie jeśli zamierzasz udać się na dłuższy wyjazd w teren. Jeśli nie masz dużego doświadczenia, warto przemyśleć także zakup kamizelki ochronnej, która ochroni twój kręgosłup w razie upadku. Wygodę podczas jazdy zapewnią ci bryczesy. Te specjalne spodnie przylegają do ciała, dzięki czemu chronią uda jeźdźca przed otarciem i zapewniają lepszy komfort jazdy. Dobrym pomysłem jest także zakup specjalnych rękawiczek, które ułatwią trzymanie wodzy. Ostatnim podstawowym elementem wyposażenia jeźdźca są buty. Masz do wyboru sztyblety lub oficerki. Sztyblety, to krótkie buty z gładką podeszwą, które świetnie sprawdzają się w ciepłe dni. Oficerki natomiast mają wysoką cholewkę i bardzo dobrze chronią łydkę podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × trzy =