Wbrew pozorom, problemy ze skórą twarzy są dość powszechnym zjawiskiem, niezależnym od wieku danej osoby. O ile popękane naczynka u niemowlaka nie powinny budzić niepokoju, o tyle u dorosłej osoby mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. Jak wygląda cera naczynkowa i jak ją pielęgnować? Zebraliśmy najważniejsze wskazówki i zalecenia w trosce o Twoją skórę.
Cera naczynkowa – charakterystyka
Cera naczynkowa to problem, o którym mówi się coraz głośniej. Prześwitujące naczynia krwionośne to efekt ich małej elastyczności oraz płytkiego ułożenia pod powierzchnią skóry. To właśnie one, wskutek oddziaływania różnego rodzaju czynników zewnętrznych, jak np. warunki atmosferyczne, zaczynają się rozszerzać, choć nie dochodzi do ich obkurczenia. Efektem tego na twarzy, szyi i dekolcie pojawiają się rumienie i nieestetyczne plamki, przyjmujące często formę pajączków.
Cera naczynkowa u mężczyzn nie różni się znacząco od tej, która zauważalna jest u kobiet. W obu przypadkach jest ona bardzo wrażliwa i wymaga specjalnej pielęgnacji. Skóra z takimi problemami jest bowiem bardzo cienka. Cera naczynkowa z przebarwieniami często powoduje również różnego rodzaju dyskomfort. To przede wszystkim uczucie ściągnięcia, ale również pieczenie i swędzenie. Nierzadkim przypadkiem jest także nadwrażliwość na kosmetyki, które muszą być dobierane adekwatnie do istniejącego stanu. Jak widać, gdy chodzi o problem, którym jest skóra naczynkowa charakterystyka nie pozostawia wątpliwości, a jego rozpoznanie jest wyjątkowo łatwe nawet dla osób, które nie mają wiedzy związanej z dermatologią czy medycyną estetyczną.
Jak wygląda cera naczynkowa?
Cera naycznkowa u niemowlaka, a raczej popękane naczynka krwionośne w obrębie głowy to często skutek dużego ciśnienia podczas porodu i przeciskania się głowy przez kanał rodny. Po kilku dniach tego rodzaju zmiany wchłaniają się samoistnie, nie stanowiąc powodu do niepokoju. Czasem jednak zdarza się, że skóra naczynkowa u dzieci zaczyna ujawniać się w nieco późniejszym czasie. Dziś wiadomo, że popękane naczynka na policzkach u niemowlaka czy też u kilkuletniego dziecka to coś, czemu rodzice nie mogą zapobiec odpowiednią pielęgnacją. Z reguły predyspozycje do powstawania takich „pajączków” są uwarunkowane genetycznie, choć wpływ mogą mieć tutaj również nieprawidłowy tryb życia czy niewłaściwe zabiegi higieniczne. Warto jednocześnie pamiętać, ze noworodek ma cienką skórę, więc problem będzie szczególnie widoczny.
Jak rozpoznać cerę naczynkową u osoby dorosłej? Jej objawem mogą być popękane naczynka po opalaniu choć to tylko jeden z przykładów problemów, jakie wiążą się z tego rodzaju cerą. Czerwone pajączki pojawiają się pod skórą w wyniku silnych emocji, stresu i wysiłku, ale również i z powodu oddziaływania warunków atmosferycznych. Sporym problemem będzie również czerwona twarz cera naczynkowa jest bowiem widoczna nawet przez zastosowane podkłady. To właśnie na twarzy widoczne są największe zmiany. Pojawiającemu się w tym miejscu rumieniowi towarzyszy często również uczucie nadmiernego ściągnięcia, ale także i pieczenie oraz nieprzyjemny świąd.
Jak pielęgnować cerę naczyniową?
Jeśli naszym problemem jest cera naczynkowa jak o nią dbać stanowi podstawową wiedzę, jaką powinniśmy przyswoić sobie, by nie nasilać jej objawów. Przede wszystkim warto sięgnąć po specjalne kosmetyki do cery naczynkowej. Pozwalają one na zniwelowanie wszystkich dolegliwości, związanych z tego rodzaju cerą. Preparaty do cery naczynkonwej łagodzą powstające zmiany, wzmacniają naczynka krwionośne i minimalizują negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, pogarszających wygląd skóry.
Przy skórze naczynkowej warto postawić przede wszystkim na delikatne środki myjące, dedykowane do tego rodzaju cery. Przede wszystkim sprawdzają się tutaj kremy i żele lub emulsje, łagodzące obrzęki i poprawiające mikrokrążenie. Oczyszczenie twarzy powinno być wzbogacone również stosowaniem toników, kojących podrażnienia. Warto jednak nieco skupić się przy ich wyborze. Zdecydowanie należy bowiem zrezygnować z tych kosmetyków, które posiadają w swoim składzie alkohol etylowy. Twarz naczynkowa wymaga również zrezygnowania z kosmetyków z silnymi substancjami zapachowymi na rzecz tych zdecydowanie bardziej naturalnych i łagodnych.
Kosmetyki do cery naczyniowej
Pękające naczynka na twarzy u mężczyzn rodzą podobne problemy, jak te u kobiet. Dlatego też dobór odpowiednich kosmetyków nie powinien być zależny od płci, ale od zaistniałych kłopotów ze skórą. Jakie kosmetyki do cery naczyniowej wybrać?
Krem do cery naczynkowej
Kremy stosuje się niezależnie od rodzaju skóry. Do cery naczynkowej warto wybrać te, które wzmacniają naczynia krwionośnie, łagodzą podrażnienia i redukują nieestetyczne zaczerwienienie. Jeśli chodzi o krem do twarzy cera naczynkowa z pewnością dobrze zareaguje na takie składniki, jak wyciąg z arniki górskiej lub wyciąg z kasztanowca. Mają one działanie przeciwzapalne i uszczelniają naczynia krwionośne. W tym przypadku sprawdzi się również miłorząb japoński, działający wzmacniająco czy przeciwzapalny wyciąg z nagietka. Dobry krem na popękane naczynka u mężczyzn i kobiet powinien zawierać również rutynę oraz witaminy C i K.
Peeling do cery naczynkowej
Cera naczynkowa wymaga regularnego złuszczania martwego naskórka. Należy robić to przynajmniej raz w miesiącu, by zachowała ona zdrowy wygląd i odpowiednio się regenerowała. W tym przypadku należy jednak zrezygnować z silnych peelingów mechanicznych na rzecz głębszego oczyszczenia. Warto sięgnąć więc po peelingi enzymatyczne lub ziarniste, choć bardzo łagodne. Usuną one martwy naskórek, ale nie spowodują podrażnień i stanu zapalnego.
Maseczka i balsam do cery naczynkowej
Stosowanie maseczek i balsamów pozwala odnowić i zregenerować naskórek oraz nawilżyć cerę. Do tej naczynkowej przeznaczone są przede wszystkim maseczki nawilżające i łagodzące. Można sięgnąć również po delikatne kosmetyki chłodzące, które ukoją podrażnioną skórę.
Tonik do cery naczynkowej
Po oczyszczeniu skóry, warto zastosować odpowiedni tonik. Wybierając go należy pamiętać jednak, by nie zawierał on w swoim składzie alkoholu etylowego. Zdecydowanie lepiej sięgać po naturalne produkty, charakteryzujące się przeciwzapalnym działaniem i składem wpływającym na łagodzenie podrażnień.
Jak pozbyć się cery naczyniowej?
Cera naczyniowa wymaga specjalnego traktowania, podobnie jak cera wrażliwa. W codziennej pielęgnacji najlepiej sięgać po łagodne preparaty w formie kremu lub żelu. Konieczne jest również regularne złuszczanie martwego naskórka. Choć cery naczynkowej nie można zmienić, warto jednak sprawić, by wyglądała ona zdrowo, minimalizując jej symptomy.
Od czego robi się cera naczynkowa?
Wpływ na cerę naczynkową ma mała elastyczność naczyń krwionośnych. Powstający w ich wyniku rumień nasila się podczas zmiany warunków atmosferycznych, ale również i przy dużym wysiłku czy emocjach.
Czego nie robić przy cerze naczynkowej?
Skóra naczyniowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i wiedzy związanej z tym, jak dbać o cerę naczynkową. Przede wszystkim należy zrezygnować z kosmetyków, zawierających w swoim składzie mocne substancje zapachowe i alkohol etylowy. Warto zastąpić je natomiast łagodnymi piankami i emulsjami oraz nawilżającymi maseczkami.
Jak sprawdzić czy mam cerę naczynkową?
Cera z naczynkami charakteryzuje się zmianami rumieniowymi, które występują w okolicach nosa, a także na policzkach, brodzie i szyi. Są one czasowe lub stałe i często przybierają formę tzw. „pajączków”. Jeśli borykasz się z tego rodzaju problemem oznacza to, że twoją cerę można śmiało określić jako naczynkową.
Ten tekst uratował mi życie, serio!